kaki-687896_1920

Bu meyvenin ağacı, kışın yaprağını döken, geniş tepeli seyrek dallı bir ağaçtır. Gövdenin kabuğu levhalar halinde çatlaklıdır. Yapraklar eliptik bir yapıda 6-15 cm uzunluğunda, üst yüzü parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü tüylüdür. Sarımsı beyaz çiçekleri haziran ayında açar. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Portakal rengindeki meyveleri şekerli ve tanence zengin olduğundan halk arasında tüketilmektedir. Esas vatanı Çin ve Japonya’dır.

Cennet Hurması Meyvesinin Faydaları

1.A vitamini ve karbonhidrat bakımından çok zengindir.
2.Kalp-damar sistemi hastalıklarının tedavisinde şifalıdır.
3.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.
4.Aynı zamanda, günümüzde yaygın olarak görülen kanser hastalıklarından korunmada önemli bir yer tutmaktadır.
5.Cennet elması yenmeye devam edilirse ishali keser.
6.İştahı açar.
7.Mideyi kuvvetlendirir,
8.Safranın hararetini gidermekte mide gastritini önler.
9.Bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.

Vitamin olarak bol miktarda, Protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, mağnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri içermektedir.

Cennet Hurması Meyvesinin Özellikleri

*Peklik (kabızlık) giderici ve besleyici özelliklere sahiptir.

*İshal, iştahsızlık, gastrit, bağırsak iltihaplarının tedavisinde kullanılabilir.

* Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

olive-oil-356102_1280

Yağlar konusunda ölçülü olunmalı ve doymamış yağlar tercih edilmelidir. Tereyağı, diğer hayvansal yağlar ve margarinlerin çoğu doymuş yağlardır ve kolesterol seviyesini artırırlar. Ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel yağların çoğu ise doymamış yağlardır ve kolesterol içermezler. Pratik olarak günlük tüketilecek yağın üçte birinin tereyağı gibi katı yağlardan, üçte biri zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlardan, kalan üçte biri de mısır özü ve ayçiçek yağı gibi bitkisel kaynaklı çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan yağlardan karşılanması önerilmektedir. Ancak günlük olarak alınan et, süt ve yoğurt tüketimi ile katı yağ ihtiyacımız karşılandığı için ayrıca katı yağ alınmasına gerek yoktur. Yağlar kızartma işlemi için kullanıldığında trans yağ asitleri yanında diğer zararlı madde oranı da arttığından günlük beslenmede kızartmalara fazla yer verilmemelidir.

BBBBBBB

Ülkemizde her yıl doğan 3 milyon bebeğin yaklaşık % 10’ u prematüre doğmaktadır. Bu bebekler, normalde doğması belirlenen haftadan önce doğarlar ve zamanında doğmuş bebeklere göre daha düşük vücut ağırlığında doğarlar. Bu durum, bebeğin yaşaması için risk faktörüdür ancak son yıllarda yenidoğan yoğun bakım alanında oluşan teknolojik gelişmeler, prematüre bebeklerin yaşaması için olanak sağlamaktadır.

PREMATÜRE BEBEKLERDE BESLENME TEDAVİSİ

Ülkemizde her yıl doğan 3 milyon bebeğin yaklaşık % 10’ u prematüre doğmaktadır. Bu bebekler, normalde doğması belirlenen haftadan önce doğarlar ve zamanında doğmuş bebeklere göre daha düşük vücut ağırlığında doğarlar. Bu durum, bebeğin yaşaması için risk faktörüdür ancak son yıllarda yenidoğan yoğun bakım alanında oluşan teknolojik gelişmeler, prematüre bebeklerin yaşaması için olanak sağlamaktadır.
37. gestasyonel haftasından önce doğan bebeklere prematüre bebek denir. Böyle gelişen doğumlara da prematüre doğum denilmektedir.

Prematüre bebekler doğum ağırlıkları ve gestasyonel yaşlarına (doğum haftası) göre 2 gruba ayrılırlar:
Doğum ağırlıklarına göre:
1. Düşük doğum ağırlıklı bebekler (2500 gramdan küçük)
2. Çok düşük doğum ağırlıklı bebekler (1500 gramdan küçük)
Gestasyonel yaşlarına göre:
1. İleri derecede prematüre (gestasyonel yaşı 24-31 hafta)
2. Orta derece prematüre (gestasyonel yaşı 32-36 hafta)
3. Sınırda prematüre (gestasyonel yaşı 36-37 hafta)
Prematüre bebeklerde ilk 2 yıl çok önemlidir. Ne kadar erken doğum olursa, bebek o kadar sağlık problemi yaşamaktadır.

Prematüre Doğuma Neden Olan Etmenler:
1. Anneye Bağlı Nedenler:
Önceki doğumlarda prematüre doğum olması
Malnütsiyon
Uterus anomalileri
Annenin yaşının 16’ dan küçük, 35’ ten büyük olması
Kronik hastalıklar
Sık doğum yapmak (özellikle 2 yıldan kısa aralıklarla)
Enfeksiyon, travma
Hipertansiyon

2. Fetal Nedenler:
Malformasyonlar
Çoğul doğum
Çevresel etmenler
Düşük sosyo-ekonomik düzey
Alışkanlıklar (sigara, alkol vs.)
Fazla fiziksel aktivite

Prematüre Bebeklerin Fiziksel Özellikleri:
. Başın gövdeye oranı normal yenidoğan bebeklere kıyasla büyüktür
. Vücut ısısı düşüktür
. Derialtı yağ dokuları azdır
. Vücut yüzeyi tartıya oranla geniştir
. Ödem vardır
. Genital organlar yetersiz gelişmiştir
. Kulak kıkırdak yapısı yumuşak, kıvrım sayısı azdır
. Kalp atışları hafif, yumuşak ve cansızdır
. 36. Haftadan önce doğan prematüre bebeklerin akciğerinde yeterli miktarda sürfaktan maddesi yapılamadığı için solunum yetersizliği görülür
. Sürekli uyku hali vardır
. Emme refleksleri zayıftır.

Prematüre bebeklerin, zamanında doğmuş veya ideal ağırlıkta doğmuş bebeklere göre besin öğeleri ve kalori ihtiyaçları fazladır.
Anne karnındaki 4-5-6. Aylarda protein birikimi fazlayken son 3 ayda yağ birikimi fazladır. Erken doğmuş bebeklerde bundan dolayı güçsüzlük, çabuk üşüme, gelişememe durumu vardır. Bundan dolayı, prematüre bebeklerin ana enerji kaynağı yağlardır. Protein ve karbonhidratların emilimi yeterli olduğundan enerji sağlanmasında asıl belirleyici olan yağ emilimidir.
Bebeklerin emme- yutma ve nefes alma refleksleri 33. gestasyonel haftada oluşur. Erken doğmuş bebeklerin en büyük sıkıntısı, bu 3 hareketi aynı anda yapma kapasitesine sahip olamamalarıdır. Prematüre yaşamın ilk günlerinde ortaya çıkan solunum ile ilgili problemler ve sindirim sisteminin tam gelişememiş olması da ağızdan beslenmeyi zorlaştırır. Bundan dolayı bazı durumlarda bebeklere ağızdan beslenme dışındaki beslenme yöntemleri uygulanmalıdır. Anneyi ememeyen bebeklere süt, önceden sağılarak sonda gibi parenteral yöntemlerle de verilebilir.
Prematüre bebek ne olursa olsun ÖNCE kendi annesinin sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün içeriği, bebeğin mevcut durumuna göre değişmektedir. Özellikle prematüre bebeklerin yağ ihtiyacı fazla olduğundan, annenin sütünün yağ oranı başlangıçta fazladır.
Zamanında doğum yağan annenin sütü, küçük prematüre bebeklerin kalori, protein, sodyum ve kalsiyum gereksinimini karşılamaz. Prematüre doğum yapan annenin sütü özellikle ilk 2 hafta içinde daha fazla kalori sağlar, sütün yağ, protein ve sodyum konsantrasyonları daha yüksekken laktoz, kalsiyum, fosfor konsantrasyonları daha düşüktür.

Anne sütünün içerdiği enzimler, büyüme faktörleri ve antioksidanlar bebeği bağırsak enfeksiyonlarından korur, vücudunun bağışıklık sistemini arttırır, mide boşalmasını hızlandırır, bağırsak florasını düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Anne sütünün daha az allerjen etkisi olduğu, daha kolay tolere edildiği ve daha az abdominal distansiyon ve nekrotizan enterekolite yol açtığı bilinmektedir.
Anne sütü ile beslenene bebekler daha sağlıklı görme fonksiyonlarına sahip olurlar, ilerideki okul başarıları artar.
Küçük prematüre bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmeleri büyüme ve gelişmelerine yetersiz katkı sağlar, bundan dolayı anne sütünün zenginleştirilmesi yöntemine başvurulur. Anne sütü zenginleştiriciler (ticari ürünler) kullanılarak annenin sütünün içeriği zenginleştirilir. Bu durum, 34. gestasyonel haftasına gelmiş veya vücut ağırlığı 1800 gram altındaki bebekler için idealdir. Bebek 3-3.5 kg olana kadar kullanılmalıdır. Bu ürünlerin toz ve sıvı (genelde anne sütü miktarının yeterli olmadığı durumlarda) formları vardır. Genellikle 100 ml süte 1 grama ile başlanıp 3 grama kadar çıkartılır. İçerisinde yeterli demir minerali bulunmadığı için 2. aydan itibaren demir desteği de 1 yaşına kadar kullanılmalıdır (prematüre bebekler demir depoları eksik doğarlar) . Anne sütü yok ise bu durumda prematüre bebekler için özel olarak üretilen mamalar kullanılabilir.

Bebek ne kadar erken ağızdan beslenmeye başlarsa o kadar hızlı kilo almaktadır.
Prematüre bebeklere ek gıdalar 4 ile 6. aylarında başlanır.
Prematüre bebeklerin çene kasları tam olarak gelişmediği için emme işlemi esnasında çabuk yorulup uyku moduna geçebilirler. Burada biberonla veya kaşıkla beslenmede işaret parmağı çeneye destek olarak yedirilebilir.
Günde 10-15 gram ve haftada 0.5 cm boy uzaması bebeğin yeterli beslendiğinin işaretidir.
Biberon veya emerek beslenen bebeğin beslenme süresi 30 dakikayı geçmemelidir.
Asıl amaç, erken doğan bebeklerin ilk 2 yıl içerisinde büyüme ve gelişme hızını yakalamalarıdır.

ANNE SÜTÜ;
6 aya kadar derin dondurucuda, buzlukta 1 aya kadar, buzdolabı rafında 24 saate kadar, oda sıcaklığında ise 8 saate kadar saklanabilir.
Isıtılmaz.
Bebeğe verilmeden 1-2 saat önce oda sıcaklığında veya bein-marie yöntemiyle ılıtılır.
ANNE SÜTÜ HAYAT KURTARIR !

nnnnn

Cildinizi hırpalayan pek çok etken vardır. Sizin üzerinize düşen tek şeyse, cildinizi korumaya çalışmak. Uykusuzluk, hava kirliliği ve stresin cildinize etkileri karşısında, doğru ve sürekli bir cilt bakımı uygulamıyorsanız, cildinizin nemini yitirmesi, kuruması, kırışması ve zamanından önce yaşlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle düzenli cilt bakımına başlamak bir ihtiyaçtır. Tabii bu bakımın yaş ilerledikçe farklılaşması da şart. Günümüzün modern kadın ve erkeği, artık yüzüne sürdüğü, hatta değdirdiği her ürün konusunda uzman kişilere danışması ve bilinçli şekilde cilt tipine uygun klinik veya dermatolojik ürünler kullanması gereklidir. Bu konuda çok uzun yılladır deneyim bilgisi olan, 1983’den bugüne faaliyetlerini sürdüren İzmir’in bir çok semtinde şubesi bulunan NUTRA SYSTEM Polikliniği kurucusu Ülker AKISKA ile sizler için cilt sağlığı ve cilt bakımı üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Cildimizi nasıl tanırız?

Sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olmak istiyorsanız, cildinizin gereksinimlerine tam olarak cevap vermeli ve doğru bakım ürünleri kullanmalısınız. Bunun için, öncelikle cilt tipinizi bilmelisiniz. Öğrenmek oldukça basit: cildinize dokunun, görünümünü inceleyin ve şikayetlerinizi hatırlayın.

Önce parmağınızı cildinizde gezdirin. Cildinizin yağlı bir tabakayla kaplı olduğunu fark edeceksiniz. Bu tabaka, sebum ve sudan oluşan cildin koruyucu tabakasıdır. İşte bu koruyucu tabakanın içerisindeki sebum yani yağ oranı cilt tipinizi belirler.

Eğer sebum oranı az ise cildiniz kuru; fazla ise yağlı; normal ve dengeli ise normal ve karma cilttir.

Kuru cilt oldukça incedir, gözenekleri çok küçüktür ve hassastır. Cilt kendini koruma özelliğini tam olarak yerine getiremediği için iç ve dış faktörlerden kolayca etkilenip tahriş olur. Sık sık gerilir, kaşınır, karıncalanır, çatlar ve soyulur. Banyodan sonra kızarıklıklar oluşur, sabun ve kireçli su rahatsızlık verir. Fazlasıyla nemsizdir, günlük bakım kremi kullanılmasına rağmen hala kuruluk ve gerginlik hissedilir.

Yağlı cilt kalındır ve gözenekleri çıplak gözle rahatlıkla görülecek kadar belirgindir. Rengi donuk, görünümü yağlı ve parlaktır. Dokununca kaygandır. Sık sık sivilce ve siyah nokta oluşur. Makyaj çok çabuk bozulur hatta akar. Oldukça dayanıklıdır, en geç kırışan cilt türüdür.

Karma cilt yağlı ile kuru arasındaki cilttir; ne yağlı, ne kurudur. Alın, burun ve çene ( T bölgesi ) yağlı; yanaklar normal veya kurudur. Yanak bölgesindeki cildin tipi dış etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Normal cildin gözenekleri optimal açıklıktadır. Rengi pembedir. Görünümü taze ve sağlıklıdır. Dokununca yumuşak ve pürüzsüzdür.

Bir önemli not, cildiniz hangi tipte olursa olsun, fazla güneşlenme, mevsim değişimleri ve hormonal etkenler nedeniyle nemsizlik, hassasiyet veya kuruluk gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken günlük bakım programları uygulamaktır.

Aslında bu tür bakımlar o kadar da zahmetli ve stresli bir iş değil. Üstelik düzenli olarak yapıldığı takdirde size hemen olumlu cevap verebilir ve dış görünümünüze inanılmaz artılar katabilir. Yapmanız gereken ise basit, her gün sabah-akşam sadece beş-on dakikanızı yüz bakımına ayırmanız.

Peki günlük bakımda neler yapmalıyız?

 1)Cildinizi temizleyin!

Temizleme jelleri ve sütlerini kullanırken, ilgili ürünün cilt tipinize uygun olması gerektiğini unutmayın. Bu konuda bir uzmandan destek isteyebilirsiniz. Temizleme ürününü parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle bastırmadan ve çeneden başlayarak yukarı doğru hareketlerle yüz, boyun ve boynun alt kısmına uygulayın. Sonra da yüzünüze, parmak uçlarınızla, küçük ve seri hareketlerle kısa bir rahatlatma masajı yapın. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın. İşlemin hemen ardından suyla yüzünüzü çalkalayın. Cildi hiç bir zaman ovuşturmayın. Bütün enerjik hareketler uzun vadede yüzdeki dokuları gevşetip, liflerin elastikiyetini kaybettirir.

2)Tonikleyin!

Temizleme ürünü kullandıktan sonra sıra gözeneklerinizi sıkılaştırmaya geldi. Bunun için, hafif ıslatılmış makyaj pedi ya da pamuk üzerine 4-5 damla tonik damlatın. Yüzünüzün alt kısmından başlayarak yumuşak hareketlerle yukarıya doğru (çene, yanaklar, burun, alın) tüm yüz (göz etrafı, dudak kenarı hariç) cildinizi temizleyin.

3)Nemlendiricinizi sürün!

 a)Gündüz bakım kremleri: Gündüz kremleri güneşten, çevreden, iklimsel değişikliklerden, makyajdan koruma ve makyaja temel oluşturma görevini görür. Cilt üzerinde ince bir tabaka oluşturarak gün boyu cildi korur, besler ve nemlendirir.

Cilt tipinize göre seçtiğiniz gündüz kreminizi sabah temizliğinden sonra spatula ile az miktarda alarak nokta nokta tüm yüze dağıtın. Hafifçe ve nazik bir şekilde çeneden başlayarak yanaklarınıza ve tüm yüzünüze dairesel hareketlerle yedirin. Kalan kremi de aşağıdan yukarı doğru boynunuza yedirin.

b)Gece bakım kremi: Gece bakım kremi cildimizi beslemeye yönelik olarak hazırlanıyor. Derinin kendini yenilemesi, uykudayken gerçekleşiyor (yüz kaslarının hareketinin durması ile hücre motivasyonu başlıyor). Bu olay cildin gereksinimlerini karşılayacak etki maddelerine sahip gece bakım kremi kullanılması ile güçlü bir şekilde destekleniyor. Hücre bölünmesi olayı hızlanıyor ve kan dolaşımı artıyor. Cildin su tutma özelliği artırılıyor ve derinin metabolizması hızlandırılıyor.

Gece bakım kremini cildinizin temizlik işlemini yaptıktan sonra cildinize nokta nokta dağıtarak sürün. Ardından hafif ve yumuşak dairesel hareketlerle masaj yapın ve elinizde kalan kremi boynunuza aşağıdan yukarı doğru sürün.

Bilmenizi isterim ki; Günlük bakımın dışında günümüzde çevresel faktörler nedeniyle aylık ve derinlemesine bakımlar yaptırmakta şarttır. Cildimizin ihtiyaçlarını bilmek doğasını anlamak ve doğru ürünle doğru uygulamayı yapmak bu konuda uzmanlaşmış olan kişilerin işidir. Günümüz koşullarında ne yazık ki cildimizin ihtiyaç duyduğu şeyleri doğal yoldan temin edemeyeceğimiz gerçektir. Bu nedenle cildimizin ihtiyaçlarını ancak destek ürünlerle dışarıdan estetik ve güzellik kliniklerinde bulunan özel cihazlar yardımıyla sağlayabiliriz ve aylık bakımlarınızı bu konuda deneyimli uzmanlara yaptırabilirisiniz.  Uygulanan cilt bakımı yaklaşık 75-90 dakika sürer ve bu süre içinde sırası ile süt ve tonik ile temizleme, peeling, ozon artı buhar,  yüz masajı, maske, yüksek frekans ve kremleme işlemleri uygulanır. Bu uygulamalar ile cilt temizlenir tıkalı gözenekler açılır, kan dolaşımı hızlandırılır, cilt ölü hücreler ve siyah noktalardan arındırılır nem depo edici ve hücre yenileyici işlemlerle taptaze canlı bir görünüm ortaya çıkar.

NOT: Yaz, kış her yaştaki insanın dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce, cildine uygun güneş kremi kullanması gereklidir.

Bakılan bir cilt ile bakılmayan bir cilt arasındaki farkın iler ki; yaşlarda daha çok kendisini göstereceğini unutmayın.

fishing-148090_1280

7’den 70’e herkesin tüketmesi gereken bir besin olan balık birçok vitamin, mineral, yağ ve protein içeriği ile değerli bir besindir.

İşte size balık tüketmeniz için 10 neden:

1. Balık, kalp-damar sağlığını korur, kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskini azaltır.

2. Balık, damarları temizler.

3. Balık, kan basıncını dengeler.

4. Balık, kandaki trigliserit seviyesini düşürür.

5. Balık, esansiyel birçok besin öğesini içerir.

6. Balık, beyin gücünü arttırır ve bunama, hafıza kaybı gibi bilişsel sorunların görülme riskini azaltır.

7. Balık, depresyona karşı savaşır.

8. Balık, cilt sağlığı için vazgeçilmezdir.

9. Balık, eklem rahatsızlıklarını hafifletmektedir.

10. Balık , göz sağlığı için gereklidir.

* Haftada 2-3 gün, omega 3 yönünden zengin deniz balıkları tercih edilmelidir.

Balık, %67,5 oranında protein içerir. İçerdiği proteinin vücut tarafından emilimi yüksektir. Yara iyileşmesi, doku onarımı, büyüme ve gelişme için gerekli olan proteini sağlar. Ayrıca Uzun Zincirli Çoklu Doymamış Yağ Asitleri ‘nden (PUFA) de zengindir. Bu özelliği ile yüksek bir omega 3 kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri, bir çeşit doymamış yağ asididir ve yukarıda sayılan maddelerin vücutta gerçekleşebilmesini sağlar. Omega 3’ ün içerdiği EPA ve DHA gibi yağ asitleri de hem beyin gelişimi hem de hastalıklardan korunma görevini üstlenirler.

Balık, A vitamini (retinol form), D vitamini, B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B6, B12), kalsiyum, demir, çinko, potasyum, iyot, selenyum, fosfor gibi vitamin ve mineraller yönünden de zengindir. İçerdiği vitamin ve mineraller özellikle; kemik gelişimine, saç sağlığına, insülin hormonu yapımına, tiroit hastalıklarının engellenmesine (özellikle guatr), kanın normal kıvamında olmasına yardımcı olurlar.

DİKKAT: Tüketilecek balığın gözlerinin parlak, lekesiz, dışa bombeli olmasına, derisinin taze olmasına dikkat edilmelidir. Solungaçları kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçleri diri, derisi parlak ve gergin olmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Balık, kızartılmamalıdır. Izgara, fırın veya kendi suyunda pişirilebilir.

belly-2473_1920

Bel çevresi, hemen hemen herkesin sıkıntı yaşadığı bir bölgedir. Genelde erkeklerde strese ve kronik hastalıklara bağlı, bayanlarda da beslenme hatalarına bağlı olarak oluşabilen bel çevresinden aşağıdaki önerilerle kurtulabilirsiniz:

1. Şeker ve şekerli ürünlerden uzak durun

Şekerli, unlu veya nişastalı ürünler, genel pastane ürünleri, gazlı içeceklerden uzak durun. Çaya ve kahveye şeker atmayın, abur cubur tüketiminden uzak durun.

2. Meyve tüketimini sınırlayın

Meyveler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuza fayda sağlasalar da miktarından fazla tüketildiklerinde kilo artışlarına neden olurlar. Meyvelerde bulunan früktoz, vücuda alındıktan sonra insüline bağlanmadan taşınmakta, fazlası karaciğerde birikerek karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Günde 2-3 porsiyondan fazla meyve tüketmeyin.

3. Alkolü pas geçin

Tükettiğiniz alkoller ne kadar düşük kalorili olurlarsa olsunlar kilo almanıza neden olur. Eğer bel çevrenizde kalınlaşma varsa mutlaka alkolden uzak durun.

4. Yürüyüş yapın

Sıkı ve tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş yaparken kısa aralıklarla temponuzu arttırın. Günde en az 6- 7 bin adım attığınızdan emin olun.

5. Stresle mücadele edin

Stres sırasında böbrek üstü bezinden salgılanan kortizon hormonu, bel çevrenizin kalınlaşmasına ve ödeme (vücutta suyun tutulmasına) neden olur. Bel çevrenizin incelmesi için stresi hayatınızda minimuma indirin ve stresle mücadele etme yöntemleri geliştirin.

bbb

· 1 porsiyon: 705 kalori

· 12 servis

· Hazırlık süresi (pişirme hariç): 30 dakika

· Pişirme süresi: 120 dakika

 

Malzemeler:

. 500 g aşurelik buğday

. 1 kase pişmiş kuru nohut

. 1 kase pişmiş beyaz kuru fasulye

. 1 kase kuru üzüm

. 1 çay bardağı pişmiş beyaz pirinç

. 2 su bardağı (400 ml) süt

. 2 adet orta boy elma

. 1 adet portakal

. 1 kg şeker

. 200 g kuru kayısı

. 200 g kuru incir

. 5 g gül suyu

. 15 çay bardağı su

. 2 fincan nar

Yapılışı:

Öncelikle buğday, fasulye ve nohut 1 gece önceden suda bekletilmelidir. Nohutu ıslatırken sıcak su ve tuz koyunuz. Islatmış olduğunuz buğdayı iyice yıkayıp kara suyunu çıkartınız. Geniş bir tencereye koyup ocağın üzerine alın ve üzerini geçecek kadar su koyunuz. Ocağın altını kapatıp 10-15 dakika dinlendiriniz ve tekrar kaynatıp tekrar dinlendiriniz. Gerekiyorsa üzerine biraz daha sıcak su ilave edebilirsiniz. En son bir kez daha kaynatıp dinlendirdikten sonra tekrar ocağın altını yakınız, sütü döküp karıştırmaya devam ediniz. Pirinci yıkayınız ve tencereyi sürekli olarak karıştırınız. Üzümleri yıkayıp katınız, malzemeleri koydukça suyunu arttırınız. Portakal kabuğunu küp küp doğrayınız, ayrı bir tencerede haşlayınız. Elmaları küp küp doğrayıp aşureye katınız. Sürekli karıştırarak biraz daha pişirip altını kapatınız. Aşureyi kaselere paylaştırınız, ılıyıp üzeri pelte olduktan sonra nar ile süsleyiniz.

Afiyet olsun…

leaf-675780_1280

Metabolic Balance; kilo düzenleyici bir metabolizma programıdır. Bu program kişiye özeldir ve kişinin güncel labaratuar tahlilleri ve sağlık durumunun gözden geçirilmesinden sonra metabolizma durumu ve ihtiyaçları doğrultusunda bu konuda eğitim almış bir doktor tarafından uygulanır.

Metabolic Balance Nasıl Etki Eder?

Metabolic Balance amacı insülin salınımını dengede tutmak, insülinin patolojik artışına ve insülin direnci gelişimine engel olmaktır. Yapılan 38 parametre tetkik, derinlenmesine alınan anamnez ve kişisel ölçümlerin alınmasıyla kişinin kendine özel beslenme programı hazırlanır, ve böylelikle ihtiyacı olan besin maddeleri, vitamin ve mineralleri alırken matabolizması düzenlenmiş olur. Sonuç olarak bir taraftan fazlalık yağ dokusu erirken diğer taraftan kilo kontrolü sağlanmış olur.

Metabolic Balance’nın Bize Sağladığı Yararlar Nelerdir?

1) Kilo verme: kişi doğal yolla sağlıklı beslenerek ve zararlı zayıflama ilaçlarına başvurmadan fazla kilolarından kurtulup ideal kilosunu sürekli muhafaza eder.

2) Kilo alma: çok zayıfsanız ve ideal kilonuzun altındaysanız metabolic balance programıyla kilo alıp ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

3) İnsülin direnci ve metabolic sendromun düzeltilmesi ve dolayısıyla birçok hayatı tehtit eden hastalıktan korunmak.

4) Güzel cilt görünümü.

5)Programla kavuştuğunuz ideal kilonun sürekli korunabilmesi ve böylece diğer zayıflama diyet programramlarındaki gibi hızla kilo verip diyeti bırakınca vermiş olduğunuz kiloları hızla fazlasıyla almazsınız.

Program Ne Kadar Sürer?

Program 4 aşamadan oluşur.

1) Hazırlık Dönemi: 2 gün sürer, detox olarak da adlandırılır.

2) Sıkı Dönem: İlk 14 gün yağsız sıkı dönemdir,  sonra yağlı sıkı dönem başlar. Bu süreç kişinin hedef kilosuna yaklaşımına kadar sürer.

3) Rahatlama Dönemi: Hedef kiloya ulaştıkdan sonraki dönemdir. Kontrollü olarak yeni besin ilaveleri yapılır.

4) Koruma  Dönemi: Ömür boyu sürer. Kişi metabolic balance programı sayesinde yeni bir yaşam biçimi ve yeni kendine göre sağlıklı bir beslenme şekli edinmiş olur.

Günde Kaç Öğün Yenmeli?

Metabolic balance’ın en önemli temellerinden biri, günde 3 öğün yemeli, öğünler arasında 5 saat ara olmalı. Yani metabolic balance’ta az az sık sık yeme prensibi ve ara öğünler kesinlikle geçerli değildir.

Hastalıkları iyileştirebiliyor mu?

Metabolic balance’ın böyle bir iddası yoktur ama bu program metabolic sendrom denilen diabet 2, tansiyon ve hormon sorunlarına oldukça iyi geliyor ve program sırasında bir çok hasta ilaçlarını bırakabiliyor. Polikistik overli ve adet düzensizliği olan kadınlarda  oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Program Kimlere Uygulanmaz?

Hamilelere, epilepsi hastalarına  ve böbrek rahatsızlığı olanlara bu program uygulanmaz.

Spor Öneriliyor mu?

Kişi programın bütün aşamalarında yürüyüş yapabilir,ama ağır sporları ancak programın 3. aşamasından sonra öneriyoruz, çünkü sporda vücut karbonhidrat yakar ama bizim ilk etapta amacımız yağ yakmaktır. Yağ en çok uykuda yanar, onun için en az 8 saat uyku öneriyoruz.

DFVFFF

3D Hyalüronik Asitli Dolgular | 3D Dolgu | 3Boyutlu Dolgu Uygulaması

Daha çok hacim gerektiren bölgelerde uygulanan diğer dolgulara göre daha fazla kalıcı olan bir dolgu çeşididir. Üç boyutlu hacim kazandırması sayesinde doğal bir görüntü kazandırır.

3D | Üç Boyutlu Dolgu Uygulaması; hyalüronik asitli dolgular yüz estetiğinde uygulanan bir yöntemdir. 3 boyutlu hyalüronik asit dolguların en önemli özelliği; az hacimli ürün ile yeterince doku gelişimini sağlaması, hacim bozulmasına karşı direnç gelişimi ve uzun ömürlü olmasıdır.

3D | Üç boyutlu dolgularda, yüz bölgesinde dolgunluk sağlarken ödem ve aşırı şişme gözükmez. üç boyut etkisi ile yüz daha kolay şekillenir ve dolguya istediğimiz şekli vermemiz kolaylaşır ayrıca dolgunun yüzde kalma süresi uzar. Ciltte belirgin bir parlaklık gözlenmektedir.

3D | Üç Boyutlu Dolgu Uygulaması

Dudak dolgunlaştırma, nazolabial çizgiler, dudak kenarlarından aşağıya inen çizgilerde, dudak üstündeki mimik çizgilerinde, elmacık kemiği, şakak bölgesi, yanak bölgesi ve çenede uygulanmaktadır.

tttttttt-1140x560

Ana Öğün
Öneri 1
Dost, Ayran, Meyve
Öneri 2
Köfte, Ekmek, Ayran
Öneri 3
Peynirli Sandvinç, Taze Sıkılmış Meyve Suyu
Öneri 4
Ton Balıklı Sandvinç, Ayran Meyve
Öneri 5
Peynirli Poğaça, Süt, Meyve
Öneri 6
Tahıl Gevreği, Süt, Meyve

Ara Öğün
Öneri 1
Süt, Meyve
Öneri 2
Ev Yapımı Kurabiye, Ayran
Öneri 3
Peynirli Tost
Öneri 4
Ev Yapımı Kek, Taze Sıkılmış Meyve Suyu
Öneri 5
Yoğurt, Bal, Meyve
Öneri 6
Kuruyemiş, Meyve

Page 1 of 31 2 3

2015 © Tüm Hakları Saklıdır - Nutra System Polikliniği