tttttttt-1140x560

Ana Öğün
Öneri 1
Dost, Ayran, Meyve
Öneri 2
Köfte, Ekmek, Ayran
Öneri 3
Peynirli Sandvinç, Taze Sıkılmış Meyve Suyu
Öneri 4
Ton Balıklı Sandvinç, Ayran Meyve
Öneri 5
Peynirli Poğaça, Süt, Meyve
Öneri 6
Tahıl Gevreği, Süt, Meyve

Ara Öğün
Öneri 1
Süt, Meyve
Öneri 2
Ev Yapımı Kurabiye, Ayran
Öneri 3
Peynirli Tost
Öneri 4
Ev Yapımı Kek, Taze Sıkılmış Meyve Suyu
Öneri 5
Yoğurt, Bal, Meyve
Öneri 6
Kuruyemiş, Meyve

xcg

Beslenme çantası, her gün çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır.
Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı, okula götürülecek ambalajlı yiyeceklerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli olup olmadığına ve son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Öğrencilerin besinleri tüketme durumları izlenmelidir.
Hazır kek ve bisküviler yerine evde hazırlanan yiyecekler tercih edilmelidir.

23938-NUTGQ7

Nüfusumuzun yaklaşık beşte birini oluşturan 15 milyon öğrenci yeni bir öğretim dönemine başlama hazırlığı içindedir. Öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile sağlıklı beslenmeleri de çok önemli bir husustur. Okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına destek olmak gerekir.

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.

Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil, onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıkları ile örnek olmalıdırlar.

Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, velilerin yanı sıra, öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir. Öğretmenler;

 1. Öğrenciler ile birlikte yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi vb.) düzenlemeli ve bu konunun öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlamalıdırlar.
 2. Öğrencilerin kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve dışarıda açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda sık sık uyarıda bulunmalıdırlar.
 3. Çocukların beslenme çantası içeriğinin, daha önce okullara Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen menü örneklerine göre hazırlanması sağlanmalı ve içeriklerini sıklıkla kontrol edilmeleri gerekmektedir.
 4. Beslenme saatlerinde; patates kızartması, çikolata, gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar.
 5. Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını takip etmeli ve değerlendirmelidirler.

İlköğretim okulları ve liselerde ikinci yarıyılın başladığı şu günlerde çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için çocuklara yönelik sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri aşağıda belirtilmiştir.

 • Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.
 • Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her gün 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir.
 • Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya 1 bardak süt, poğaça, mandalina çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir.
 • Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ara ve ana öğünlerin tüketilmesi ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.
 • Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır.
 • Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.
 • Vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlamaları açısından fiziksel aktivitenin artırılmasına da önem verilmelidir. Bu nedenle, çocukların gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmelidir.
 • Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara, özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan eve gelince ellerini, ılık akan su altında sabun ile iyice ovuşturarak yıkamaları konusunda alışkanlık kazandırılması gerekmektedir.
 • Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir. Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Kaynak : Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

dsfsf

Sizde kalp sağlığınızı önemsiyor, sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız işte hayatınız boyunca yapabileceklerinizden bazıları

1-Beslenmenizde doymuş yağları kontrol altına alarak ihtiyacınız olan miktarda tüketin. Doymuş yağlar yerine doymamış olanları tercih etmek ve kolesterolü sınırlamak yapılacak en önemli adımlardan biridir

2- Yeterli miktarda posa tüketmek

3- Tercihen taze olmak üzere meyve-sebze tüketimini ihmal etmemek

4- İdeal vücut ağırlığını korumak

5- Fiziksel aktivite yapmak

6- Kan basıncını normal değerlerde tutmak

7- Sigara içmemek ve içilen ortamda bulunmamak

8- Yüksek miktar alkolden kaçınmak

9- Stresle mücadele etmek

10- Her şeyden önemlisi iyi bir genetiğe sahip olmak

İyi de bunları nasıl, hangi miktar ve oranlarda hayata geçireceğiz derseniz, kalbinizi sevmeye başlıyorsunuz demektir. Her başlık ayrı bilgi ve uygulamalar içerdiğinden konunun uzmanları veya güvenilir kaynaklardan yararlanabilirsiniz, ancak sigara başlığı için fazla bir şeye gerek olmadan, ‘’Bırakıyorum’’ kararının verilmesi yeterli olacaktır.
Sağlığında yeni bir adım atmak isteyenler için hatırlatma: Vücudumuzda dakikada ortalama 10 milyon hücre ölmekte ve bir o kadarı da yenilenmektedir. Yine, 100 günde (beyin ve sinir hücreleri hariç) bütün vücudumuz yenilenmektedir.

O halde; Dünya Kalp Günü’nde, yeni bir başlangıca var mısınız?

hhh

Yaz boyunca yedin, içtin, eğlendin, deniz kenarında yüksek kalorili atıştırmalıklara teslim oldun, belki kilonu koruyabildin belki de en kötüsü kilo aldın… Evet, yaz hepimiz için kilo alımı olarak kabul görmese de herkesin kaçak yaptığına eminiz. Ama telaşlanma, sonbaharın ilk ayı ile birlikte yaptığın kaçamakları, yediğin patates kızartmalarını, içtiğin sayısız içkinin acısını çıkartabilirsin. Peki ama nasıl?

 • Öncelikle kendine güvenmen gerekiyor. Unutma, beslenme programının amacı zayıflamak değil, kalıcı bir davranış değişikliği sağlamaktır.
 • Yaz boyunca atıştırdığın zararlı besinlerden uzaklaş.
 • Eylül ayı, detoks ayı, kışa hazırlık ayıdır. Vücudunu hastalıklardan korumak için düzenli sebze ve meyve yediğinden emin ol. Unutma, sağlıklı beslendiğin sürece bağışıklık sistemin güçlenecek ve hastalıklara karşı vücudunu korumuş olacaksın. Önemli olan hasta olmadan önce kaliteli beslenmektir.
 • Av yasağının kalkmasıyla birbirinden lezzetli ve omega-3 kaynağı balıklar raflarda dizilmeye başladı bile! Haftada 2-3 kere balık tükettiğinden emin ol. Eğer balık tüketemem diyorsan balık yağı kapsüllerinden yararlanabilirsin, ayrıca keten tohumu, kanola yağı, ceviz gibi diğer omega-3 kaynaklarını tercih edebilirsin.
 • Mürdüm eriği ve fındık bu ayın en sevilenleri! Bu besinleri ara öğünlerinde tükettiğinden emin ol.
 • Sıvı tüketimini ihmal etme.
 • Yağmur sezonu açılmadan temiz havada yürüyüş yap. Araştırmalar, açık havada yapılan egzersizlerin vücutta yağ kaybını sağladığını ve stresi azalttığını göstermektedir.
 • Yaz boyunca ara verdiğin diyetine devam etmek istiyorsan doktor ve diyetisyene başvurmayı unutma.
ghh

1)SAÇ EKİMİ NEDİR ? (*)

Saç ekimi kıl köklerinin aktarma işlemidir. Saç ekimi, saç köklerinin kuvvetli ve yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınarak daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekiminde kişinin kendi dokusu kullanıldığı için doku,kök uyumu % 100’dür.Günümüzün ilerleyen teknikleri ile saç ekim işlemlerinde çok daha doğal görünümler elde edilmektedir.

Saç dökülmesi ile kişilerde yaşanabilecek çeşitli psikolojik bozukluklar veya sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar saç ekimi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.

2)SAÇ EKİM YÖNTEMLERİ

SAÇ EKİMİ FUE (=Follicular Unit Extraction)

Bu teknik, cerrahi bıçaklar (bisturi) kullanılmaksızın saç folüküler ünitelerinin özel bir iğne ile çıkarılması esasına dayanır. 0.5-1 mm’lik motorlu cihazlarla cildin üst tabakası, kıl ortada kalacak şekilde kesilmekte ve yine özel aletlerle foliküler ünite, alttaki gevşek dokulardan hiçbir zarar vermeden çıkarılmaktadır. Her bir foliküler ünite 2-4 saç ve kökünü içerir. Bu işlemden önce folikül çıkarılacak bölgedeki saçlar 1-2 mm kalacak şekilde traşlanır. Hem verici, hem de saç ekimi yapılacak alıcı alanda lokal anestesi uygulandıktan sonra alınan tek tek foliküller saçsız alana transplante edilir.

SAÇ EKİMİ FUT (=Follicular Unite Transplantasyon)

Saç ekiminde eski teknik olan FUT ( Foliküler Ünite Transplantasyonu ) yönteminde ense bölgesinde, İki kulak arasında yer alan bölgede saç köklerinin sıklığına , bu bölgedeki derinin esnekliğine ve ekim yapılacak alanın büyüklüğüne uygun şekilde deri parçasının şerit şeklinde çıkarılma işlemine denir.Plastik Cerrahi doktoru tarafından lokal anestezi ile yapılan operasyon sonucunda başın arka kısmında iz kalma olasılığı yüksektir.

FUT saç ekim yönteminde Plastik Cerrah tarafından alınan saçlı deri profesyonel ekip tarafından birli, ikili, üçlü gruplara (greft/foliküler ünite) ayrılıp ekime hazırlanır.

Günümüzde mikromotor sistemiyle yapılan FUE saç ekim yönteminde, FUT saç ekim yöntemi ile alınan greft sayısına yaklaşık oranda saç kökü alınabilmesi, bu yöntemin tercih nedenini ortadan kaldırmıştır. Ayrıca operasyon sonrası oluşan gerginlik ağrısı ve kalıcı iz nedeniyle FUT saç ekim yönteminin yerini mikromotor sistemiyle yapılan FUE saç ekim yöntemi almıştır.

 

3) FUT- FUE ARASINDAKİ FARK

FUT YÖNTEMİ                                                                                FUE YÖNTEMİ

* İki kulak arası üst noktası hizasından geçen             * Saçlar 0.5-1 mm lik aletlerle alınır

hayali bir çizginin alt bölümünden doku çıkarılır.

* Alınan saçların ortalama % 100’ü ekilir                       * Alınan saçların % 100 ü ekilir

* Ensede 2-3 gün gerginlik olur                                           * Gerginlik olmaz

* Ekilecek yer kesilmediğinden iz kalmaz                       * Ekilecek yer kesilmediğinden iz kalmaz

* Saçlar uygun açıyla çıkar                                                    * Saçlar dökülmeden önceki gibi çıkar

* İstenilen şekil verilebilir                                                      * İstenilen şekil verilebilir

* Sadece ense saçları ekilebilir                                              * Vücuttaki tüm kıllardan ekilebilir

* Ekilen saçlar ilk 15 gün içinde geçici olarak                 * Ekilen saçlar ilk 15 gün içinde geçici olarak dökülür.

* Yanık,yara izi gibi yerlere de ekilebilir                           * Yanık,yara izi gibi yerlere de ekilebilir

* İkinci seans en erken 6 ay sonra yapılabilir                  * İkinci seans 2-5 gün sonra yapılabilir

* Ameliyat sonrası 10-15 gün sonra dikiş alınır.             * Dikişsiz yöntem olduğu için dikiş yoktur.

* Kaş,sakal,bıyık ekilebilir                                                       * Kaş,sakal,bıyık ekilebilir

* 15 gün ağır spor yasaklanır                                                   * 15 gün ağır spor yasaklanır

* Ameliyathane şartları gerektirir                                         * Ameliyathane şartları gerektirir

* Bir seansta toplam 6.000-8.000 saç teli ekilebilir     * Bir seansta toplam 6.000-8.000 saç teli ekilebilir

* Sınırsız uzar                                                                                  * Ense kılı sınırsız uzar,  vücut kılI 7-8 cm uzar

 

4)SAÇ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

SAÇ DÖKÜLME BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Erkeklerde Sac Dökülme Belirtileri ve Nedenleri?

Genellikle soygeçmişinde dökülme hikayesi vardır.

 • Yağlı, kepekli, kaşıntılı saçlı deri
 • Psikolojik, sinirsel kişilik
 • Dökülme önce alın sınırında başlar ve ilerler, sonra tepeden başlayan bir açılma olur. Tanı genellikle klinik görünümle konur.
 • Saç çekme testi genellikle pozitiftir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Nedenleri?

 • Kadın tipi (Androgenetik Alopecia) ; en sık görülen tiptir.Tepede saçlar azalır, seyrekleşir, incelir, kısalır ve daha az pigment içerir.
 • Erkek tipi (Androgenetik Alopecia); nadir rastlanır
 • Demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi.
 • Tiroid hormonlarındaki düzensizliğe bağlı saç dökülmesi.
 • Yumurtalık kistlerine bağlı hormonal düzensizlikler sonucu oluşan saç dökülmesi.
 • Doğum sonrası hormonal düzensizlikler sonucu oluşan saç dökülmesi.
 • Strese bağlı saç dökülmesi.

Günümüzde saç dökülmesi başlangıcı ergenlik yaşlarına kadar gerilemiştir.Saç ekimi operasyonunda dünya genelinde kabul edilen yaş sınırı 22 dir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan daha genç yaştaki kişilere uzmanlar saç tedavisi önermektedirler.

5)SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki tüm dünyada fiziksel gelişimini tamamlamış kadın ve erkeklerin % 70’i çeşitli nedenlerle saç dökülme sorunu yaşamaktadır.

 1. Genetik faktör nedeniyle saç dökülmesi,
 2. Hormonlar nedeniyle saç dökülmesi,
 3. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan saç dökülmesi,
 4. Stres, nedeniyle saç dökülmesi,
 5. Kronik hastalıklar ın neden olduğu saç dökülmesi,
 6. Düzensiz yaşam tarzına bağlı saç dökülmesi
 7. Fiziksel travma gibi nedenlerle saç dökülme sorunları yaşanmaktadır.

Her saç teli yaşam döngüsü içerisinde saç teli büyüme evresi (anagen), saç teli dinlenme evresi (katagen) ve saç teli dökülme (telogen) evresini sürdürmektedir. Günlük hayatta 60 ila 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Saç kökü faaliyeti devam ettiği sürece tekrar saç teli uzayacaktır. Saçların günlük 100 telden fazla dökülmesi ya da dökülen saçların yerine zayıf ve cılız saçlar çıkmaya başlaması saç dökülme sorununun başladığını gösterir.

Saç dökülme nedenleri arasında en çok rastlanan genetik nedenle erkek tipi saç dökülmesi (androgenik allopecia) dir. Daha anne karnında iken ileride saçların dökülüp dökülmeyeceği kodlanmıştır. Testesteron ( erkeklik hormonu) na duyarlı olan saç kökleri, hormonun salgılanmaya başlaması ile etkilenerek dökülmeye başlar.Saç dökülmesinin ne zaman başlayıp, ne zaman biteceği bilinmemektedir.

Saç dökülme sorunu öncelikle saç tellerinin zayıflayıp hacimsiz hale gelmesi ile başlar saç dökülmesi ile devam eder ve saç köklerinin yok olması ile son bulur.

Saç dökülmesinin ileri boyutta olduğu ve geri dönüşün mümkün olmadığı noktada gelişmiş tıbbın ürettiği en son çözüm kıl kökü transplantasyonu yani saç ekimidir.

6) SIKÇA SORULAN SORULAR

-Saç ekimini ilk kim yaptı?

Saç ekimi ilk defa 1940 lı yıllarda bir Japon dermatoloji uzmanı olan Dr. Okuda tarafından yapılmıştır. Ne yazık ki Dr. Okuda 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmiş sac ekimi konusundaki bilimsel yayınları yıllar sonra keşfedilebilmiştir.

1970’li yıllarda Amerikalı dermatolog Dr. Orentreich sac ekim işleminin kurallarını yayınlamış ve 1998 yılında yine Amerikalı dermatolog Dr.Benstain folliküler ünite nakli ile tamamen doğal saç ekiminin yapılabileceğinin temellerini anlatan bilimsel makalesini yayınlamıştır.

2002 yılından itibaren ise FUE denilen saçların birer birer alındığı yeni bir saç ekimi metodu tanımlanmış, 2005 yılında bu yöntem için kimlerin uygun olduğu ve sınırları netleşmiştir.

-Sağlık Açısından Zararı Var mı?

Saç ekiminin ilerde kişiye sıkıntı yaratacak hiçbir yan tesiri veya komplikasyonu yoktur.

-Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor?

Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Hasta işlem boyunca uyanıktır. Gazete dergi okuyabilir ; TV seyredebilir.

Saç ekimi birkaç aşamalı bir operasyondur. İlk aşamada nakledilecek saç kökleri temin edilir. Bunun farklı şekilleri vardır. Bu da farklı saç ekimi yöntemlerini oluşturmaktadır.

İkinci aşamada saç folikürlerinin yerleştirileceği kanallar saçların döküldüğü alanlara açılır.Son aşamada ise saç kökleri bu kanalların içine yerleştirilir

-Saç Ekiminde Kaç Yöntem Vardır?

Saç ekiminde şu anda tüm dünyada popüler olan iki teknik mevcuttur. Birincisi; eskiden beri uygulanan minigreft / mikrogreft yönteminin geliştirilmiş şekli olan foliküler ünite transplantasyon tekniğidir. Enseden şerit çıkarıldıktan sonra bu bölge dikiş atılarak kapatılır. Şerit mikroskop altında ‘foliküler ünite’ adı verilen 1 ila 4 saç folikülü (kökü) içeren greftlere ayrılır. Saçlı deride özel aletlerle açılan kanallara foliküler üniteler yerleştirilir.

İkincisi; enseden şerit çıkarılmayan ve dikiş atılmayan foliküler ünite ekstraksiyon (FUE) tekniğidir. Başın arka kısmından veya uygun ise diğer kıl içeren bölgelerden ( omuz ,sırt,göğüs) kıl folikülleri, sadece bu operasyon için dizayn edilmiş bir alet ile çıkarılır. Birkaç gün içinde kıl foliküllerinin çıkarıldığı yerler iyileşirler. Kişi böylece ensesinde dikiş izi olmadan saç ekimi yaptırabilir.

-Doğal Oluyor mu? Ekim olduğu Belli Oluyor mu?

Ekim tekniklerinin gelişmesiyle artık ekilen saçlar çok doğal görünmektedir. Foliküler ünite transplantasyonu ile, ekilen saçların yeterince doğal görünmediği saç ekiminin karanlık yılları artık geride kalmıştır.

-Sürekli Bakım Gerektiriyor mu?

Ekimi takiben 2. gün yıkama başlar. 15 gün süreyle özel bir yıkama yapılır. Daha sonra kişi istediği yıkama şekline geçer. Saç ekimi sonrasında sürekli bakım gerekmez.

-Aynı Gün Yolculuk Yapabilir miyim?

Operasyondan hemen sonra hasta , hava veya kara yoluyla rahatlıkla yolculuk yapabilir.

-Kaç Gün Sonra İşime Dönebilirim?

Hasta şapka takarak ertesi gün işine gidebilir. Kişinin işi uygunsa kabuklar düşünceye kadar şapka takılması önerilir.

-Sürekli Kontrol Gerektirir mi?

Gerektirmez. Hastaların çoğu birkaç gün içinde şehirden ayrılır. Ancak işlemin 3.günü hastaların görülmesi tercih edilir. Bu kontroller için herhangi bir ücret talep edilmez.

 7)Saç Ekiminde Yaşın Önemi

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir. Bu durumda hastaya uygulanacak en etkili tedavi, saç ekimiyle olabilir.

Ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en önemli faktör, saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39-40 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar. Dolayısıyla bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha sonra 2’inci veya 3’üncü seanslara ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

(*) Saç ekim bizden haberler | blog sayfamız  sadece bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedavi amaçlı olarak kullanılamaz.Sağlık hizmeti amaçlı kullanımından kaynaklanacak tüm sorumluluk kullanan kişilerin kendisine aittir. Sağlık konularında çözüm amaçlı olarak hekime danışınız.

meyve

Meyveler, son zamanlarda bazı doktorların ‘tehlikelidir’ diye vurguladığı bir besin kaynağı haline gelmiştir. Bunun nedeni, içerdiği früktoz adlı karbonhidrat kaynağının vücutta insülin hormonuna bağlı olmadan taşınmasıdır.

Früktoz, basit karbonhidratlar sınıfının bir üyesidir. Meyvelerde, balda bulunur. Vücuda alındıktan sonra 30 dakika- 1 saat içerisinde sindirilir ve kana karışır. Normalde pankreastan salgılanan insülin hormonu tüketilen glikozun hücrelere geçmesini sağlar, ancak früktoz kanda tek başına dolaşır. Miktarından çok fazla tüketilen früktoz;

 • Karaciğerde yağlanmaya,
 • Vücut yağ oranının artmasına,
 • Kan şekeri dengesinin bozulmasına,
 • İnsülin direncine,
 • Kilo almaya,
 • Kanda ürik asit ve trigliseritin artmasına neden olabilir.

Yetişkin bir kişinin günlük tüketebileceği meyve miktarı 1-2 adettir (200 g) .Bu tüketim ile vücuda ortalama olarak 15-20 g früktoz alınmaktadır. Tüketilen früktoz miktarı 30-40 g’ lı geçerse yukarıda anlatılan tabloların görülme riski artmaktadır. Çocuklarda ve ergenlik çağındaki kişilerde miktar biraz daha artabilir (2-3 adet meyve).

* Meyve seçerken; olabildiğince posalı, mevsiminde, taze ve düşük glisemik indeksli olanları tercih edilmelidir. Özellikle akşam yemeğinden sonra meyve tüketimi sınırlandırılmalıdır. Taze meyve sularından her şekilde uzak durulmalıdır.

Yüksek Posalı, Düşük Glisemik İndeksli Meyveler:

 • Elma
 • Armut
 • Kiraz
 • Kuru kayısı
 • Greyfurt
 • Portakal
 • Üzüm
 • Kivi
 • Mango
 • Şeftali
 • Erik
hfg

Batıklar daha çok bacaklar, kuyruk sokumu, genital ve bikini bölgesinde gözlenir. Kılların ters büyümesi ya da yüzeye çıkamaması nedeniyle batık oluşmaktadır. Derinin altında oluşan bu tüyler bir türlü deriden çıkmaz ve deri dışına çıkamadan büyümeye çalışır. Buda fazlasıyla rahatsız edici bir acı verir ve kişinin teninde kötü bir görüntü oluşturur. Batık tedavisi yöntemlerinden birisi de lazer epilasyon uygulaması olup, muhakkak kişinin bir hekim tarafından görülmesi gerekir.

Batık tedavisinde; lazer epilasyon uygulamasının temel amacı % 5 ile % 70 arasında değişen tekrarlama ihtimalini olabildiğinde azaltmaya yöneliktir. Ortalama seans süreleri 8-10 olmakta beraber, bu süre bazı hastalarda uzayabilir.

gg

Temiz ve bakımlı olmak, modayı takip etmek son zamanlarda bayanlara özgü bir durum olmaktan çıkmıştır. Bunda değişen hayat koşullarının etkisi büyüktür. Ayrıca belirtmek gerekirse, artık erkekler bakım konusunda çok daha bilinçli oldukları görünüyor. İş hayatındaki koşullarda erkeklerin kendilerine bakmalarını ve fit görünmelerini gerektirir kılmıştır. Bunların yanında kadınlarda erkeklerin kendilerine bakmalarına son derece önem veriyor. Sonuç olarak erkekler de bakımlı olmak zorundadır diyebiliriz. Sizler için erkek bakımında belli başlı detayları sıralayalım…

Erkeklerde Cilt Bakımı

Etkileyici ve sağlıklı bir görüntü için atılacak ilk adımınlardan biriside temiz ve bakımlı bir cilt. Bunun için yapılacak profesyonel yoğun cilt uygulaması ve doğru ürünler cildi daha canlı ve parlak gösterecektir.

Her Erkeğin Kabusu Saç Dökülmesi

Testesteron hormonu, genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde, erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz saçın ön kısmında açılmaya neden olur. Dökülme otuzlu yaşlarda kendini belli eder. Genetik faktörlerin yanında yetersiz beslenme, kullanılan ilaçlar ve stresin de dökülmede arttırıcı rolü vardır. Kimyasal maddelerin saça çok fazla uygulanması dökülmeyi arttırıcı diğer sebeplerdir. Erkek tipi dökülme medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Bunlar;  Saç mezoterapisi, saç prp, dermaterapi ve saç ekimidir.

Erkeklerde İstenmeyen Kıllar

Erkek estetiğinde en fazla ilgi gören konuların biriside istenmeyen tüylerden kurtulmak. Özellikle erkeklerin rahatsız olduğu bölgeler; elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, kol, erkek koltuk altı, erkek özel bölge (genital), omuz, sırt, göğüs ve bacak bölgelerindeki kıllardan oluşuyor. Günümüz koşullarında erkekler, istenmeyen tüy ve batıklardan kurtulmak için lazer epilasyon tedavisine büyük ilgi göstermektedirler.

Erkeklerde Aşırı Terleme

Ter bezleri sayısı erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Fazla salgılanan ter, kişiyi rahatsız etmenin yanında bakteri ve mantar enfeksiyonu gelişimine zemin hazırlar. Terin azaltılması amacıyla ile uygulanan yöntemlerden biriside Ter Botoks uygulamasıdır.

Erkeklerde Anti-Aging (Cilt Yenileme)

Derin çizgilerin ortadan kaldırılması için botoks, dolgu enjeksiyonu ve iple yüz ve boyun asma uygulamalarına başvurulabilir. Botoks ve dolgu kişinin günlük yaşamını etkilememesi ve kısa sürede yapılması açısından tercih edilmektedir.

Erkeklerde Fazla Kilo

Erkekler kadınlara göre kilo verme konusunda daha şanslıdır. Çünkü erkeklerin kas kütlesi kadınlara göre daha fazladır ve bu yüzden metabolizmaları daha hızlı çalışır. Haliyle hızlı çalışan metabolizma daha hızlı kilo verir. Doktor ve Diyetisyen Kontrolünde doğru beslenme programı kişiyi hedeflenen ideal kiloya ulaştırır.

gfhghhgfg

Hipertansiyon nedir?

Kan basıncının normal kabul edilen değerlerden yüksek olmasıdır. Sistolik kan basıncı kardiyak atış hacmini, diastolik kan basıncı periferik direnci ölçer. Halk arasında sistolik kan basıncı büyük tansiyon, diastolik kan basıncı ise küçük tansiyon olarak bilinmektedir. Kan basıncının normal değerler altında tutulmasına dikkat edilmelidir. Kan basıncındaki 10 mmHg artış koroner kalp hastalığını %30 artırır.

Hipertansiyon pek çok hastalık için bir risk faktörüdür!

Ülkemizde de önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan Hipertansiyon, pek çok hastalık için önemli bir risk faktörüdür! Hipertansiyon tedavi edilmediğinde;

 • kalp yetmezliği,
 • kalp krizi,
 • böbrek yetmezliği,
 • damarların daralması,
 • beyin kanaması,
 • felç,
 • görme kaybına neden olur.

Hipertansiyonun sınıflandırılması

Hipertansiyon için yapılan sınıflamalarda zaman içinde belirgin farklılıklar olmuştur. Yaygın olarak kabul gören Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Hipertansiyon Komitesi (DSÖ/ISH)�nin yaptığı aşağıdaki sınıflandırmanın kullanılması önerilir:

Tablo: Hipertansiyonun sınıflandırılması

Kategori Sistolik (mmHg) Diyastolik (mmHg)
Optimal <120 <80
Normal <130 <85
Yüksek normal* 130-139 85-89
Hipertansiyon 1.derece 140-159 90-99
2.derece 160-179 100-109
3.derece ³ 180 ³ 110
İzole sistolik hipertansiyon ³ 140 <90

 

* Majör kardiyovasküler olay riski çok yüksek bulunan veya kronik nefropatisi olan hastalar da hipertansiyon sınırları içine girer.

Hipertansiyondan Korunmak İçin Öneriler

İdeal ağırlığınızı koruyun.

Şişmanlık hipertansiyon için önemli bir risk faktörüdür. Beden Kitle İndeksinizi hesaplayarak boyunuza göre uygun ağırlıkta olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer şişmansanız uygun ağırlığa gelene kadar zayıflayın. Boyunuza göre uygun ağırlıkta iseniz ise bu ağırlığınızı koruyun.

Beden Kitle İndeksi (BKI) = Vücut Ağırlığı (kg)/ Boy (m 2 ) 25 ve üzerinde olması şişman olduğunuzun bir göstergesidir.

Düzenli fiziksel aktivite yapın.

Hareketli bir yaşam tarzı seçin. Haftada 5 gün 30 dakikalık orta yoğunlukta bir fiziksel aktivite düzenli fiziksel aktivite yaptığınızın bir göstergesidir. Düzenli fiziksel aktivite yaşın ve kronik hastalıkların olumsuz etkisini azaltır, kan basıncını düzenler, kardiyak aritim/ ani ölüm riskini azaltır.

Sigara içmeyin.

Sigara ve sigara dumanı, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak içerdiği 4000�den fazla kimyasal madde nedeniyle başta kanser olmak üzere, kronik bronşit, felç ve koroner kalp hastalıklarına neden olan önemli bir risk faktörüdür. Sağlığınız için sigara içmeyin, içiyorsanız bırakmaya gayret edin.

Beslenmenize dikkat edin.

 • Vücut ağırlığınızı dengede tutmak, kilo almamak için az şekerli besinleri tercih edin, çay şekeri gibi rafine şekerleri mümkün olduğunca az tüketin, tatlılar ve şekerli içeceklerin tüketimini sınırlandırın.
 • Tuz ve sodyum alımını kısıtlayın. Sodyum alımı 1.5 – 2.5 gr arasında (4-6 gr tuz) olmalıdır. Ayrıca tuz oranı düşük yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünlerini (yoğurt,peynir vb.) tüketin.
 • Kullandığınız yağ türüne dikkat edin ve doymamış yağ asidinden zengin bitkisel sıvı yağları (zeytinyağı,ayçiçeği yağı, mısırözü yağı vb) tercih edin.
 • Posa tüketimini arttırın. Haftada her gün 4-6 porsiyon (400-500 gr) çeşitli taze sebze ve meyve yiyin. Kurufasulye, nohut,mercimek vb. kurubaklagillerin tüketimine özen gösterin.
 • Alkol tüketimini azaltın. Alkol alımı kan basıncının yükselmesine neden olur.

Stresden mümkün olduğunca uzak durun ! Düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırın.

Kaynak : Türkiye Halk Sağlık Kurumu

Page 1 of 21 2

2015 © Tüm Hakları Saklıdır - Nutra System Polikliniği