yeni-yil-beslenme-izmir-diyetisyen
Seyahat, tatiller,bayramlar,doğum günleri,iş yemekleri, geç saatlere kadar süren toplantılar gibi günümüz insanını  fazla yemek yeme temposuna sokan beslenme şekli herkesin ortak sorunu. Diyet programı uygulamaya çalışanların, kilo vermeye çalışan kişilerin de en büyük sıkıntısı…Böyle zamanlarda ne yapmak gerekir?? Kilolarımıza artı kilo eklememek yada verdiğimiz kiloları geri kazanmamak için neler yapmak gerekir.
 Öncelikle;
·  Dengeyi kurun: Bazen hata yapabilirsiniz ama bu tüm diyet disiplininizi bozmasın, kaldığınız yerden devam edin. Çok yenen bir iş yemeğinin ardından akşam da fazla yemeyin, dengeyi kurun.
·  Mönüde mutlaka hafif seçenekler vardır, yeter ki seçmesini bilin ve doğru seçim yapmak isteyin.
Şu genel kurallara dikkat etmek faydalı olur;
·  Ara öğünleri atlamayın: Ara öğünler ana öğünler arasında köprü kuracaktır. Özel bir yemeğe çıkarken normal beslenme düzeninizi bozmayın  ama bu yemekten önceki ve sonraki öğünlerin enerjisini azaltın .  Seyahatlerinizde yanınızda küçük ara öğünler yapabileceğiniz alternatifler bulundurun.

·  Açık büfelerde doğru tercihler yapın: Önce salata bölümünü ziyaret edin, hafif çorba alternatifleri mevcutsa bir kepçe çorbayla başlangıç yapın ve ardından ızgara balık, tavuk veya yağsız kırmızı et eşliğinde kocaman salatanızı afiyetle yiyin.

·  Yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yiyin: Doygunluk hissinin anlaşılması için olduğu kadar sindirime yardımcı olması için de iyice çiğneyerek yavaş beslenmek çok önemlidir. Alışkanlık haline gelebilmesi için her lokmadan sonra çatalı masaya bırakmaya gayret etmeli, stresten uzak bir yeme ortamı hazırlamalısınız.
·  Alkol tüketimi: Alkol sağlık üzerinde olduğu kadar kilo kontrolünde de çok önemlidir. Fazla alkol alımı kilo alımını arttırır. Alkol alma durumunda kaldığınız ortamlarda kendinizi bir kadehle kırmızı şarapla sınırlandırın. İçecek sipariş ederken en doğru seçeneklerin su ve soda(günde 1, maximum 2 şişe) olduğunu unutmayın.
·  Yürüyüş yapın:   Kısa yürüyüşler yapmaya(30-45 dk), otelde kalıyorsanız spor salonunu, havuzu kullanmaya çalışın.
·  Su içmeyi unutmayın: Seyahat sırasında, toplantılarda, tatilde su tüketimini kontrollü tutmaya gayret edin. Günlük iki litre sıvı alımını ihmal etmeyin. Çay, kahve ikramlarına bitki çaylarıyla eşlik etmeye çalışın.
Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ; özel günlerde beslenmenizi diyetisyeninizle birlikte planlayabilir, tüketmek istediğiniz yiyeceklerin hangi yiyeceklere karşılık geldiğini öğrenerek; bu bilgileri yaşantınıza adapte ederek ömür boyu kilolarınızı koruyabilirsiniz.
YILBAŞINDA SAĞLIĞINIZI KAYBETMEYİN
Yılbaşı akşamı çok çeşitli yemeklerin hazırlandığı menüler ile herkesin başını döndürür. Fakat bir gecede tüketilen çok fazla miktarda ve yağlı besinlerle birlikte yüksek miktarda alkol tüketimi yılbaşı akşamı ve ertesi gün  hazımsızlık,bulantı, mide rahatsızlıkları ,hipertansiyon, ishal, kan şekeri yükselmeleri,kilo artışı,baş ağrısı gibi bir çok sağlık problemini ortaya çıkarır. Hem lezzetli besinler tüketmek, hem de sağlıklı beslenerek yeni yıla sağlık problemleri çekmeden ve kilonuzu arttırmadan girmeniz çok daha önemli. Bu yüzden bazı beslenme ilkelerine dikkat etmek yeni yılı sağlıkla karşılamanıza yardımcı olacaktır.
 Öncelikle yılbaşı sabahına hafif bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz;
· Kahvaltıda süt ve yulaf gevreği veya peynir, tam buğday ekmeği, domates-salatalıktan oluşan hafif bir kahvaltı seçebilirsiniz.
Öğle yemeğine gelince;
· Akşam et tüketeceksek, öğle yemeğini hafif ve sebze ağırlıklı tüketmekte fayda var. Örneğin 1 tabak sebze yemeği, bol salata ve ayran ya da yoğurt yanında 1 dilim tam buğday ekmeği veya 1 kase çorbadan oluşan bir mönü tercih edebilirsiniz
· Akşamüzeri kan şekerimizin düşmesini ve akşam yemeği saatin de çok acıkmanızı engellemek amacıyla düşük kalori içerikli 1-2 porsiyon meyve veya kuru meyve yada süt yada yoğurt(probiyotik de olabilir) tüketebiliriz.
YILBAŞI AKŞAMINA GELİNCE;
· Öncelikle menüyü gözden geçirip neler tüketeceğinizle ilgili bir plan yapmakta fayda var.
· Ana yemek olan et, tavuk,hindi ve balık türevleri mutlaka ızgara, buğulama, haşlama şeklinde pişirilmeli, çok ağır sos içeren, kızartmalardan uzak durulmalıdır.
· Vitamin, mineral ve posa içeriği yüksek salata ve zeytinyağlı sebzeler mutlaka mönüde varsa tercih edilmelidir.
· Meze tüketilecekse patlıcan ezmesi, yoğurtlu havuç  gibi hafif sebze ağırlıklı mezeler tercih edilmeli, mayonezli mezeler ve kızartmalardan kaçınmalıyız.
· Kalsiyum ve protein içeren süt ve yoğurt grubu mutlaka tüketilmelidir. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerde ve ertesi gün probiyotik yoğurt ve kefir tercih edilmelidir.
· Pilav, makarna, çorba, dolma, ekmek,kestane gibi besinler karbonhidrat grubundadır. Bu besinlerin enerji içerikleri yüksektir ve kan şekerini hızla yükseltirler. Posa içeriği daha yüksek olan bulgur pilavı, çavdar ekmeği, kepekli makarna tercih edilmeli ve tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez yemeği kestaneli pilav tercih edilecek ise ekmek ve çorba yerine tüketilmeli ve 5-6 kaşıkla sınırlandırılmalıdır.
· Şekerli besinler yüksek enerji içerir ve kan şekerinin hızla artmasına sebep olurlar, bu yüzden tatlı tüketilmek isteniyorsa yemekten sonra ara öğün olarak tüketilmeli, kalorisi ve yağ içeriği yüksek hamurlu tatlılar yerine tarçın ile fırında pişirilmiş  kabak tatlısı gibi meyveli tatlılar veya sütlü tatlıların tüketimi tercih edilmelidir.
· Alkol tüketimi yılbaşı gecelerinin en büyük sorunudur. 2 veya 3 kadeh le sınırlandırmamız gereken alkol tüketimini antioksidan içeriği nedeniyle kırmızı şaraptan yana kullannamız doğru olur.
· Kuruyemiş tüketimi isteniyorsa E vitamini ve omega-3 yağ asitlerini içeren fındık ve ceviz tüketimi tercih edilmeli, tüketimleri 1 avucu geçmemelidir.
· Yemekten sonra ara öğün olarak miktarlarına dikkat edilerek 2-3 porsiyon meyve tüketilebilir.
· Bol su içmek sindirimi rahatlatır, vücut hızını arttırır, yeme hızınızı yavaşlatır. Bu günde oluşacak ödemi engellemek için en az 2 litre su içmek gerekir.
· Diyabet, kalp hastalığı, böbrek ve karaciğer gibi kronik hastalığı olan ve diyet tedavisi alarak kilo vermeye çalışan kişiler mutlaka diyetlerine devam etmeli, yemek istediği besinleri diyetisyene danışarak diyetlerine eklemelidirler.
· Tüketilen besin miktarı çok fazla olduğunda kilo korumanın devamı için ertesi gün egzersiz arttırımına ve sebze- meyve ağırlıklı düşük kalorili bir beslenme tarzına devam edilerek bir önce ki gün alınan fazla kalori dengelenmelidir.